
Kolejność dodawania składników
1. Ciecz.
Cieczą, jak wiadomo, są substancje płynne, dlatego też w eliksirach nie stosuje się tylko i wyłącznie wody jako bazowego substratu. Może to równie dobrze być sok z chorbotka, bądź wywar z mięty.
2. Najsłabszy składnik pochodzenia zwierzęcego.
Najsłabszym składnikiem pochodzenia zwierzęcego jest zawsze ten substrat, który (jak sama nazwa wskazuje) został pozyskany od zwierzęcia i ma najmniejszą właściwość magiczną spośród podanych w recepturze.
3. Organiczne roślinne ingrediencje - od najsłabszej do najmocniejszej.
Stosując się do tego zapisu należy dodać wszystkie roślinne ingrediencje poczynając od najsłabszego, do najsilniejszego. Jeśli natomiast składnikiem głównym jest roślinna ingrediencja, wtedy pomijamy ją w tym etapie i dodajemy na samym końcu.
4. Składniki organiczne zwierzęce - od najsłabszego (pomijając już wcześniej użyty najmniej silny składnik zwierzęcy w 2 podpunkcie) do najmocniejszego.
Tak, jak napisano wyżej, należy dodać resztę składników pochodzenia zwierzęcego (z pominięciem tego najsłabszego, który został zużyty na początku) w kolejności od najsłabszego do najsilniejszego. Jeśli jakiś składnik odzwierzęcy jest składnikiem głównym, wtedy należy pominąć go w tym etapie i dodać na samym końcu.
5. Ingrediencja nieorganiczna.
Przedostatnim krokiem będzie dodanie silnego składnika nieorganicznego. Warto pamiętać, że takie ingrediencje umieszcza się w kociołku tylko i wyłącznie przed wrzuceniem składnika głównego - nigdy inaczej (z pominięciem wody, którą można dodać również na samym początku). Substancja nieorganiczna nie może być składnikiem głównym.
6. Składnik główny.
Na koniec warzenia umieścić w kociołku należy składnik główny.